Europejska Sieć Wspólnot (ENC)

Czym jest sieć ENC?

Europejska Sieć Wspólnot jest dobrowolnym stowarzyszeniem suwerennych wspólnot katolickich i ekumenicznych z całej Europy, które łączą wspólne wartości oraz zobowiązanie do aktywnego wspierania siebie nawzajem we wszelkich sytuacjach, aby wypełnić dany im nakaz Boży.

Wspólnoty należące do ENC:

- są nowym typem wspólnoty (niektórzy nazywają je "wspólnotami trzeciej drogi")
- pochodzą z całej Europy - wschodniej, centralnej i zachodniej
- mają za sobą różną historię i różnorodny charakter
- mają swe korzenie w Odnowie w Duchu Świętym
- są (obecnie) przede wszystkim katolickie. Pragniemy jednak, by coraz większa ilość protestantów, prawosławnych i "wolnych" chrześcijan dołączyło do naszych szeregów. Mamy na myśli zarówno poszczególnych członków, jak i całe wspólnoty.

ENC jest otwarta na przyjmowanie nowych członków i wspólnot

Wspólnoty należące do sieci ENC przyjmują 7 zasad - wartości.

W języku angielskim wszystkie zaczynają się na "c", stąd określenie "7 C":

Chrystocentryzm - Christ-centered. Wyznajemy, że Jezus - Głowa Kościoła - jest również Fundamentem i Kamieniem Węgielnym naszych wspólnot. Poddanie Mu się całym sercem stanowi podstawę naszego wspólnego życia.
Powołanie - Called. Wierzymy, że sam Bóg nakazał nam utworzenie naszych wspólnot oraz, że ma On szczególne i innowacyjne plany dla każdej z naszych grup.
Przymierze - Committed. Poddajemy się powołaniu Bożemu i obiecujemy podtrzymywać nasze wspólne wartości oraz wizję dla naszych grup. Chcemy starać się o dobro i duchowy wzrost naszych wspólnot oraz budować zdrowe, długotrwałe relacje między członkami naszych grup.
Charyzmaty - Charismatic. Poddajemy się prowadzeniu Ducha Świętego i zachęcamy wszystich członków naszych wspólnot do odkrywania i wykorzystywania wszystkich danych im przez Boga "darów". Obejmują one zarówno naturalne zdolności, jak i twz. "dary łaski" (charyzmaty).
Troska - Caring. Jako wspólnoty pragniemy w naszym życiu i posłudze odzwierciedlać Boże serce pełne współczucia dla całej ludzkości. W związku z tym jesteśmy oddani temu, aby odpowiadać na duchowe i fizyczne potrzeby członków naszych wspólnot oraz osób spoza naszych grup. Uznajemy ważność istnienia w naszych wspólnotach struktur (dusz)pasterskich, które umożliwiają nam lepiej opiekować się sobą nawzajem.
Relacje - Connected. Uważamy, że nasze wspólnoty stanowią część większej "rodziny" chrześcijan. Zachęcamy członków naszych wspólnot do tego, aby podtrzymywali zdrowe relacje i żywe więzi ze swoimi rodzinami, znajomymi, społecznościami, kościołami oraz - w sensie ekumenicznym - całym Ciałem Chrystusa.
Posłanie - Commissioned. Staramy się być otwarci przez przyjmowanie do naszych szeregów chrześcijan niezależnie od płci, wieku, stanu cywilnego, czy Kościoła, z którego się wywodzą. Wierzymy, że Ewangelia nakazuje nam otwierać się w naszej posłudze na świat przez gotowość bycia "solą i światłem" we wszystkich dziedzinach życia naszego społeczeństwa.

| ENC podstawowe uzgodnienia|

Spotkania ENC odbywają się co drugi rok, na przemian ze spotkaniami RELaY-u, które ma podobny charakter, jednak obejmuje szerszy krąg wspólnot.

.: KONFERENCJE RELaY-u:

.: Nove Hrady (2000, Czechy)
.: Bratysławie (2002, Słowacja)
.: Sec Centre k/Pragi (2005, Czechy)
.: Następne spotkanie planowane jest na 16-20.04.2008

.: KONFERENCJE ENC:

.: Fulda (2001, Niemcy)
.: Bratysława (2003, Słowacja)
.: Sec Centre k/Pragi (2005, Czechy)

KATOLICKIE SZKOŁY NOWEJ EWANGELIZACJI (COLT)
Program szkoleniowy ENC dla liderów wspólnot, który obejmuje 4 weekendy.

.: COLT 1 - Grabie k/ Wieliczki (2-5.12.2004, Polska)
.: COLT 2 - Kraków (1-4.12.2005, Polska)
.: COLT 3 - Modra k/ Bratysławy (31.11.-3.12.2006, Słowacja)
.: COLT 4 - Modra k/ Bratysławy (29.11.-2.12.2007, Słowacja)

Konferencje COLT prowadzili:

Johannes Fichtenbauer (Diakon, Austria)

Bruce Clewett (Austria):

Johannes Huger:

ENC POLSKA - Narodowa Sieć ENC

.: Warszawa II 2005
.: Warszawa IX 2005

COLT 1 - Grabie k/ Wieliczki (2-5.12.2004)

Tematy konferencji:
1. Bycie Wspólnotą budującą Wspólnotę.
2. "3 W" Wspólnoty
3. Wspólnoty Prorockie.
4. Oddanie. Przymierze. Duszpasterstwo.
5. Relacje z drugim.
6. Utrzymywanie równowagi.
7. Grupy kierujących i duszpasterstwo.
8. Dokąd idziesz ENC?
9. Dokąd idziemy stąd?
10. Połączenie i zlecenie. Naszym wyzwaniem jest budować Królestwo Boże.

ENC i RELaY - Sec Centre k/Pragi, Czechy
(19,20-24.04.2005)

Konferencja odbyła się pod hasłem "Ewangelizacja - przekroczyć teorię". Prowadzili ją m.in. Michelle Moran, Damian Stayne, Bruce Clewett, Charles Whitehead, Otto Neubauer, David Bjork, Jamie Treadwell.

ENC POLSKA - Warszawa (10.09.2005)

Spotkanie odbyło się 10.09.05 w Warszawie, a jego celem było podzielenie odpowiedzialności pomiędzy wspólnotami funkcjonującymi w sieci ENC-Polska za przygotowanie grudniowej konferencji ENC COLT 2 (szkolenia dla liderów), która ma odbyć się w Krakowie. Nasza wspólnota zobowiązała się do pomocy przy obsłudze technicznej konferencji oraz do dokumentowania konferencji (zdjęcia).

COLT 2 - Kraków (1-4.12.2005)

Cechy osobowościowe i kompetencje lidera.

Tematy konferencji:
Jak zostać liderem?
Zachowanie równowagi w spełnianiu różnych obowiązków.
Relacje między liderami we wspólnocie i poza nią.
Radzenie sobie w sytuacji kryzysowej.

COLT 3 - Modra k/ Bratysławy na Słowacji
(31.11.-3.12.2006)

COLT 4- Modra k/ Bratysławy na Słowacji
(29.11.-2.12.2007)

Tematy konferencji:.
Stańcie do budowy!
Struktury wspólnoty.
Posługa a modlitwa, wspólnota a posługa.
Komunikacja i rozwiązywanie konfliktów.
Zespół przywódczy.
Dokąd zmierza ENC? Podsumowanie konferencji COLT.